rachunki i księgowy

Coraz więcej osób decyduje się na założenie własnej działalności gospodarczej. Własna firma jest dobrym pomysłem na zarabianie, ale niestety wiąże się z wieloma obowiązkami. Jednym z nich jest księgowość i przepisy podatkowe, które nie dość, że są zawiłe, to jeszcze zmieniają się cały czas. Jak sobie z tym poradzić?

Własna firma – jak wybrać formę opodatkowania?

Założenie działalności należy bardzo dokładnie przemyśleć i zaplanować. Przede wszystkim pierwszą rzeczą jest wykonanie biznesplanu, który pokaże, czy działalność będzie opłacalna. Sporządzając to zestawienie, należy także uwzględnić formę opodatkowania. Osoby, które nie mają zbyt dużego pojęcia o systemie podatkowym w Polsce, powinny skorzystać z pomocy księgowej, która zapozna się z profilem działalności i doradzi, która forma opodatkowania będzie najkorzystniejsza. Właściciele firm mogą wybierać spośród trzech form opodatkowania. Pierwsza z nich jest oparta na zasadach ogólnych według skali podatkowej, w której stawka podatkowa wynosi 17% i 32%. Druga forma ustalana jest według stawki liniowej i wynosi 19%, a trzecia to ryczałt od przychodów ewidencjonowanych.

Własna księgowa, a może księgowość online?

Prowadząc działalność gospodarczą, należy prowadzić również księgowość. Dla laików jest to dość skomplikowana rzecz, jednak z czasem można się we wszystko wdrożyć i samemu zajmować się prowadzeniem ksiąg. Prowadzenie ksiąg rachunkowych na początku najlepiej pozostawić księgowej, która będzie rozliczać i księgować wszelkie przychody i koszty, obliczy należny podatek oraz składkę ZUS. Bardzo wiele osób decyduje się na księgowość online po pewnym czasie. Jest to tańsza opcja, która jednak wymaga od właściciela firmy nieco znajomości przepisów. Księgowość online sprawdzi się w przypadku mikro przedsiębiorców i jednoosobowych działalności gospodarczych, które nie generują dużych obrotów.

Prowadzenie działalności wcale nie jest takie trudne

Bardzo wiele osób boi się rozpocząć własną działalność ze względu na przepisy i obowiązki ciążące na przedsiębiorcy. Jednak wszystko zawsze na początku wydaje się ciężkie i trudne, a wcale takie nie jest. Oczywiście przepisy podatkowe są zawiłe i jest wiele kruczków prawnych, których nie sposób wszystkich poznać. Jednak od czego jest księgowa? W biurze rachunkowych są prowadzone nie tylko księgi rachunkowe, ale także można otrzymać poradę lub pomoc w rozwiązaniu jakichś problemów związanych z przepisami. Na pewno po paru miesiącach prowadzenia działalności każdy przedsiębiorca będzie wiedział, kiedy i gdzie trzeba coś załatwić.