blachy falowane

Wszelkie efekty ozdobne dawane po procesie mazerowania powinny nadać elementom ciekawy wygląd oraz ukryć niedoskonałości czy rysy, które powstały w procesie standardowego użytkowania blachy bądź innych elementów. Warto podkreślić, że kluczem do sukcesu w procesie produkcji stali nierdzewnej będzie zapewnienie precyzyjnej jakości, a także wykończenia, zgodnie z wymogami klientów. Warto dowiedzieć się, czym jest mazerowanie oraz jakie efekty przynosi.

Spójny efekt – specjalna technika nanoszenia.

Należy pamiętać, że jedną z technik nanoszenia spójnego, a także powtarzalnego efektu będzie mazerowanie stali. Taki proces nadaje blachom nierdzewnym, a także kwasoodpornym ozdobną powierzchnię. Bardzo często wykorzystywane. Fladrowanie, zwane również mazerowaniem, to jedna ze starszych metod imitacji oklein szlachetnych. Mazerowanie wykonuje się ręcznie i przez to nadaje się do stosowania w małych zakładach bądź warsztatach rzemieślniczych. Często podłożem do fladrowania jest twarda płyta pilśniowa bądź dowolna płyta stolarska kryta krajową okleiną liściastą z drewna takiego jak topola czy olcha. Warto podkreślić, że warunkiem prawidłowego wykonania mazerowania będzie dokładna znajomość barwy, a także rysunku imitowanego drewna przez pracownika.

Odpowiednie farby i ich specyfikacja.

Jeśli mowa o materiałach do mazerowania to stosuje się przeważnie specjalne farby w postaci past bądź farby o małej zdolności krycia w roztworach olejnych, wodnych czy nitrocelulozowych. Często jest tak, że farby rozpuszcza się w piwie. Ponadto jako pigmenty do farb nierzadko stosowane są mieszaniny z takich składników jak np. siena, błękit paryski, kraplak, a także umbra. Trzeba też wspomnieć o tym, że farby, które wykazują większe zdolności krycia stosowane są w małych stężeniach. Trzeba też powiedzieć o tym, że farby z uwagi na właściwości nieznacznego zakrywania rysunku drewna nazywane są często ,,lazurami”. Należy zaznaczyć, że od barwy imitowanego drewna zależeć będzie skład oraz barwa przyrządzanej farby. Podstawowymi czynnościami w czasie wykonywania rysunku przy mazerowaniu jest wykonanie stojów gumową płytką, wykonanie błyszczu dębowego, a także cieniowanie słojów pędzelkiem. Warto także wspomnieć o wzmocnieniu rysunku pędzelkiem piórkowym, a także rozprowadzeniu rysunku wygładzikiem – to także bardzo istotne procesy w mazerowaniu. Nie można też zapomnieć o wykonywaniu słojów drewna stalowym grzebieniem. Zdecydowanie najbardziej czasochłonną operacją mazerowania będzie wykonanie rysunku podstawowego, a także uzupełniającego. Są to bardzo pracochłonne czynności.