minikoparka

Regularne serwisowanie sprzętu to absolutna podstawa do uzyskania jego niezawodności. Bardzo dużo posiadaczy minikoparek zapomina w okresie zimowym o serwisie tychże maszyn. W zdecydowanej większości przypadków mniejsze maszyny typu minikoparki nie są tak potrzebne do pracy, jak na przykład w okresie letnim. Jest tak dlatego, ponieważ nie są tak mocne, żeby pokonać warstwę zimowej zmarzliny. Z tego powodu należy pamiętać o tym, że zima jest jedyną porą roku, kiedy należy dokonać potrzebnych napraw minikoparek.

Serwis minikoparek – dlaczego jest tak istotny?

Jeżeli przerzucimy maszyny z budów do bazy przedsiębiorstwa, to musimy powoli zacząć myśleć o tym, żeby następny sezon był jeszcze korzystniejszy, a nasza maszyna były ciągle na budowie. Żeby ten cel się nam udał, musimy wykonać właściwy przegląd – mowa tutaj o serwisie minikoparek. W przypadku gdy nie zauważymy znacznych braków technicznych naszej minikoparki, należy wymienić jedynie olej silnikowy, olej hydrauliczny, a także komplet filtrów. Dla wielu osób jest to sprawa oczywista, jednakże często też jest pomijana. W przypadku braku przeprowadzenia serwisu może w kolejnym sezonie skutkować to przegrzaniem się minikoparki – w konsekwencji może do doprowadzić do przerwania pracy. Inną ważną kwestią jest sprawdzenie stanu technicznego wszystkich siłowników. Ponadto należy sprawdzić te, które są odpowiedzialne za pracę ramienia minikoparki. Należy pamiętać zwłaszcza o skasowaniu luzów w miejscu łączenia się łyżki z szybkozłączem, a także ramieniem minikoparki.

Dlaczego należy systematycznie serwisować minikoparki?

Kolejnym istotnym elementem będzie przegląd przekładni minikoparki. Trzeba będzie starannie zbadać czy nie ma ona wycieków – najlepszą opcją będzie oddanie jej do profesjonalnego serwisu, które zajmuje się naprawianiem przekładni jazdy. Fachowiec powinien ocenić stan zużycia przekładni oraz zregeneruje uszczelniacze zwolnicy – w ten sposób zminimalizowane zostanie ryzyko pojawienia się awarii przekładni w czasie pracy w sezonie letnim oraz wiosennym. Warto zaznaczyć, że w przypadku niesprawnego siłownika pojawi się możliwość transportu maszyny bądź nawet zjazdu z budowy. Inną bardzo ważną kwestią będzie sprawdzenie w jakim stanie jest nasz silnik obrotowy. Trzeba najpierw sprawdzić, czy w różnych momentach nagrzania silnika kabina pod wpływem ruchu pilota będzie wykonywać takie same ruchy. W przypadku gdy będzie źle pracować, to będzie jeden z pierwszych objawów zbliżających się kłopotów z silnikiem obrotu. Z tego powodu serwis minikoparek jest niesamowicie istotny dla prawidłowego działania maszyny.