pranie-tapicerki-meblowej

W ostatnich latach dużą popularnością cieszą się stare tapicerowane meble. Tego typu meble będą również idealnie pasować do nowoczesnego wnętrza, w którym stworzą niepowtarzalny klimat.

Jak prać tapicerkę meblową?

Meble muszą być jednak dobrze wyczyszczone, żeby mogły się efektownie prezentować. Dlatego tak ważne jest pranie tapicerki meblowej. Warto zwrócić szczególną uwagę na fakt, że tapicerka jest największym problemem podczas renowacji. Trzeba pamiętać, że niestety ciężko jest skutecznie wyprać pobrudzone materiały obiciowe, niezależnie od tego, czy mebel jest nowoczesny, czy też stary. W tym artykule wyjaśnimy, jak powinno wyglądać pranie tapicerki meblowej oraz jak się do tego zabrać. Najlepiej korzystać ze sprawdzonych preparatów od renomowanych producentów, którzy cieszą się dobrą opinią i od wielu lat działają na rynku. Lepiej nie zabierać się za czyszczenie mebli tapicerowanych, jeśli nie wiemy jakich środków użyć. Mało doświadczone i początkujące osoby powinny skorzystać z usług zewnętrznych firm, które się tym zajmują profesjonalnie, ponieważ bardzo łatwo jest uszkodzić tapicerkę. Warto mieć na uwadze, że sposób czyszczenia uzależniony jest od materiału, z którego obicie zostało wyprodukowane. Należy pamiętać, że nowoczesne obicia produkowane są ze specjalnych mikrowłókien. Właśnie dlatego są one odporne na zabrudzenia oraz łatwe w czyszczeniu. Odpowiedniej pielęgnacji wymagają tak naprawdę wszystkie meble tapicerowane. Kanapy i fotele trzeba odkurzać regularnie.

Metody prania tapicerki

Samodzielnie możemy sobie poradzić tylko z niewielkimi zabrudzeniami. Jeżeli chodzi o większe zabrudzenia to konieczna może być pomoc fachowców. Produkty do czyszczenia tapicerki meblowej dostępne są w sklepach z chemią gospodarcze. Szczególnie dużym uznaniem cieszą się preparaty w formie pianki. Test produktu powinien być wykonany przed każdym czyszczeniem. W ten sposób można sprawdzić, czy środek na pewno nie zniszczy obicia. Test najlepiej przeprowadzić na fragmencie tapicerki, który jest mało widoczny. Na etykiecie środków do prania tapicerki są zazwyczaj zamieszczone zalecenia producenta, które powinno się dokładnie przeczytać. Warto wspomnieć też o domowych sposobach, które są zdecydowanie bezpieczniejsze od środków chemicznych. Ich skuteczność jednak pozostawia wiele do życzenia. Dobrze sprawdza się kwasek cytrynowy, mąka ziemniaczana, soda oczyszczona oraz amoniak. Większość produktów ma jednak działanie miejscowe, dlatego nie pomogą na wszystkie rodzaje zabrudzeń. Soda oczyszczona będzie najlepszym wyborem, jeżeli planujesz prać tapicerkę na sucho. Po przeczytaniu artykułu, wiesz już na czym polega pranie tapicerki meblowej.